CĂTRE TOȚI ROMÂNII ORTODOCȘI DIN PARTEA DE NORD-EST A SUEDIEI

Dragii mei,

În scrisoarea 96 din 12 decembrie 2013, pe care am trimis-o la mulți dintre enoriașii noștri împreună cu calendarul ortodox pe anul 2014, am promis că voi reveni cu unele detalii pe această ”Pagină” – grație spațiului – în legătură cu biserica pe care ne-am angajat s-o cumpărăm anul trecut.

Deși nu am câștigat licitația la care am participat, experiența dobândită cu această ocazie ne-a arătat că suntem foarte aproape, și este întru totul posibil, să ne procurăm și să întreținem propriul nostru locaș de cult.

Pentru că nu toți cei care citesc aceste rânduri știu despre ce licitație este vorba, voi prezenta în continuare câteva date despre aceasta:

Biserica Suedeză – Svenska Kyrkan a pus în vânzare, prin licitație, biserica Lilla Alby din Sundbyberg – Stockholm. Această biserică, din piatră, a fost construită în 1892. Plasată într-o grădină de 1613 mp, în imediata vecinătate a stației de metrou Sundbyberg, biserica dispune de un spațiu folosibil de 232 mp.

Licitația a început de la 3 milioane krs și a durat din mai până în octombrie 2013. Prin hotărârea Consiliului Parohial din 9 iunie 2013, după ce a fost consultată Adunarea Parohială, Parohia noastră s-a înscris la licitație în vederea cumpărării acestei biserici cu un plafon de ofertă de maximum 4,1 milioane. Între timp s-a depășit această sumă și la întrunirea Consiliului Parohial din 16 iunie s-a aprobat un nou plafon de 4,6 mil. Și această sumă a fost depășită și la întrunirea din 18 august 2013 Consiliul Parohial aprobă continuarea la licitație cu o ofertă maximă de 6 milioane krs inclusiv. La scurt timp după întrunirea Consiliului Parohial licitația a ajuns la 6,2 milioane. După această ultimă strigare, participanții la licitație au avut posibilitatea să mai facă o ultimă ofertă, care nu s-a mai anunțat public. Subsemnatul, ca reprezentant al Parohiei, deși n-am mai avut timpul necesar să convoc Consiliul, dar ne-am consultat în privința ofertei, am făcut ultima ofertă de 6.257.777 krs. Din păcate pentru noi, unul dintre concurenți a oferit suma de 7.000.000 krs. Acest concurent, care a și câștigat licitația, se numește ”Multikulturellt Folkbildnings Centrum”, o Asociație fără legătură cu activitatea bisericească. Proprietarul bisericii – Svenska Kyrkan, Parohia din Sundbyberg, avea latitudinea să decidă cui anume dorește să vândă biserica, nefiind constrâns de mărimea sumei oferite. De altfel, în rândul decidenților am și avut susținere masivă, dar nu suficientă pentru a înclina balanța în favoarea noastră; Hotărârea s-a luat la întrunirea Kyrkofullmäktige din 29 octombrie 2013. Din 25 de persoane cu drept de vot 12 au votat în favoarea noastră și 13 împotrivă.

Suntem întristați că nu am câștigat licitația, dar conștientizăm purtarea de grijă a lui Dumnezeu pentru noi toți și suntem încredințați că El ne va călăuzi pașii să împlinim și să realizăm ceea ce ne este necesar și la timpul potrivit.

Din experiența anului trecut putem trage următoarele concluzii:

  1. Am fost atât de aproape de reușită! La un vot;
  2. Am constatat că ne putem baza pe foarte mulți membri/enoriași ai parohiei noastre care au arătat nu numai entuziasm pentru un asemenea proiect, dar au oferit pentru aceasta, cu generozitate, resursele lor proprii;
  3. Am avut ca bază asigurări din partea Statului Suedez că ne va sprijini cu subvenții de 30% din prețul de cumpărare, până la maximum un milion de koroane. Lucrul acesta este valabil și pentru viitorul proiect, care sperăm să apară cât de curând;
  4. Ne-am făcut contacte în mediul Bancar pentru a putea obține împrumut avantajos atunci când va apărea o nouă ocazie. Notăm că Parohia noastră a deschis un Cont la JAK Medlemsbank unde vom depune cea mai mare parte a Fondului pentru local de biserică. Banii depuși aici primesc drept recompensă puncte în loc de rentă și atunci când vom avea nevoie, vom beneficia de împrumut fără dobândă. Contul cu Bank Giro Nr. 757-6390 deschis la SEB a rămas neschimbat și este accesibil pentru orice depunere în Fondul pentru Local de Biserică. În acest moment dispunem în acest Fond de suma totală de 850.668 krs.

Având în vedere că șansele de reușită sporesc și în funcție de suma de care dispunem la Fondul pentru local, până la momentul când ni se va oferi o nouă ocazie de a cumpăra o biserică putem folosi timpul ca pe un răgaz de întărire a resurselor noastre financiare. Donațiile pentru biserică se pot depune, cum am arătat și mai sus, în Contul deschis la SEB Bank Girot Nr 757-6390, sau direct la parohie la preotul paroh sau la trezorierul parohiei, D-na RODICA RUMANESCU.

Tot în Scrisoarea 96/2013 am amintit și despre Recensământul Parohiei.

Parohia noastră, împreună cu Parohia Ortodoxă Română din Göteborg și Parohia Ortodoxă Română din Malmö formează împreună BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ DIN SUEDIA ȘI SCANDINAVIA. Această Instituție este recunoscută de către Statul Suedez drept Confesiune / Trossamfund și se bucură de toate drepturile pe care Statul le conferă Confesiunilor, între care și subvenția pentru procurarea locașului de cult, de care am amintit mai sus (pct. 3 Concluzii). În relațiile lor cu Statul, Confesiunile, neabătându-se de la propriile lor învățături dogmatice, se angajează să sprijine valorile democratice pe care se bazează societatea suedeză. În cadrul acestor relații, Autoritățile competente, SST, prin proiektul ”kvalitetssäkring” (asigurarea calității) invită Confesiunile să-și definitveze  Registrele de membri.

În Registrele noastre avem multe nume: persoane pe care le-am botezat, membrii de familie la care am săvârșit înmormântări, parastase, cununii, bolnavi spovediți și împărtășiți acasă, la spitale, azile, etc., etc. Persoanele care plătesc contribuția de membru, sau participă regulat sau sporadic la serviciul liturgic duminical sunt tot membri ai Parohiei noastre. Toate acestea au fost și sunt valabile și recunoscute și în continuare, dar, pentru o exactitate ireproșabilă, se cere ca fiecare Parohie să dețină în arhiva proprie fișe de membru cu semnătura autografă a fiecărui membru în parte.

Lucrarea aceasta, începută cu ani în urmă, este în desfășurare și apelăm la sprijinul enoriașilor noștri pentru a o definitiva până la sfârșitul anului în curs.

Consiliul Parohial, întrunit la Stockholm în 19 ianuarie 2014, a hotărât ca subsemnatul, ca Preot Paroh, să fiu ajutat la înregistrarea membrilor Parohiei de către Secretarul parohial ȘTEFAN SPULBER și de un grup de voluntari, care vor răspunde de diferite zone ale Parohiei, localități sau cartiere/comune din Stockholm.

Dacă se va considera necesar, vom reveni cu detalii privind această lucrare.

Îl rugăm pe Dumnezeu să ne ajute în tot ceea ce facem bun și onest și să reverse în inimile noastre bucuria promisă de Mântuitorul nostru Iisus Hristos: ”Voi vă veți întrista, dar întristarea voastră întru bucurie se va preface” ”și bucuria voastră nimeni nu o va lua de la voi” (Ioan xvi, 20, 22).

Cu prețuire și dragoste,

Pr. Toader Doroftei